FitKnowHow

Pytania i odpowiedzi

Trening EMS to obecnie najbardziej efektywna metoda treningowa na świecie. EMS polega ubraniu specjalnej kamizelki (oraz opasek na uda, ramiona i pośladki) przeznaczonej do tego rodzaju treningu oraz wykonywaniu w niej prostych ćwiczeń fizycznych.

Podczas 20 minutowego treningu precyzyjnie umiejscowione elektrody znajdujące się w kamizelce oraz opaskach stymulują Twoje ciało do pracy za pomocą impulsów o odpowiednio dobranej częstotliwości.

Podczas jednego treningu EMS Twoje ciało wykona średnio 150 razy więcej skurczów mięśni, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego treningu. Dzięki temu 20 minutowy trening odpowiada 3-4 godzinom treningu na siłowni. Trening EMS poprawia kondycję, kształtuje sylwetkę, wspomaga redukcje tkanki tłuszczowej i celulitu, podkręca metabolizm oraz wzmacnia mięśnie posturalne (tzw.core), które osłabione są jedną z najczęstszych przyczny bólu pleców.

EMS ( Electrical Muscle Stimulation) czyli elektrostymulacja mięśni od lat jest z powodzeniem wykorzystywana w sporcie wyczynowym jak i fizjoterapii. Podczas wykonywania ćwiczeń nasz mózg podczas każdego ruchu wysyła impuls do neuronów, czego efektem jest skurcz mięśni. W EMS mechanizm polega na tym, że mięśnie są stymulowane impulsami elektrycznymi pochodzącymi z maszyny.

Impulsy te wywołują kontrolowane skurcze mięśni z pominięciem układu nerwowego, dzięki czemu trening jest całkowicie bezpieczny. W jednym czasie stymulujemy do pracy wszystkie kluczowe partie mięśniowe (w tym mięśnie głębokie) co pozwala na osiągnięcie pożądanych efektów w stosunkowo krótkim czasie.

Po przyjściu na trening wypełniasz ankietę i podczas wywiadu wspólnie z trenerem ustalasz cele treningowe, które będą niezbędne do ustalenia indywidualnego planu działania jaki będzie realizowany podczas treningu. Po ustaleniu szczegółów przebierasz się w wygodny kostium przeznaczony do treningu EMS. Następnie ubierasz kamizelkę, pas na pośladki oraz opaski na uda i ramiona, w których wbudowane są specjalne elektrody służące do stymulacji całego ciała.

Natężenie pracy na konkretne grupy mięśniowe jest indywidualnie dostosowane do trenującej osoby i uzależnione od preferencji, kondycji i stopnia zaawansowania trenującego. Dzięki zastosowaniu najnowszych technologii w tym samym czasie stymulujemy do pracy wszystkie kluczowe grupy mięśniowe.

Dzięki temu trening EMS jest znacznie krótszy od tradycyjnych metod treningowych. Trwa zaledwie 20 minut, a poprawność i technika wykonywanych ćwiczeń cały czas jest koordynowana przez trenera personalnego, który czuwa nad prawidłowym wykonaniem treningu.

Badania dotyczące treningu EMS przeprowadzone min. przez Uniwersytet w Bayreuth oraz przez Niemiecki Uniwersytet Sportowy w Koln dowodzą, że:

– 87 % badanych zauważyło wyraźną poprawę swojej sylwetki.

– 90% badanych odnotowało widoczną poprawę jędrności i napięcia skóry.

– Kobiety straciły w tali i biodrach średnio 1,5 cm.

– Już po 6 treningach EMS odnotowano średnią redukcję tkanki tłuszczowej o 4%.

– Osoby z nadwagą po 13 tygodniach treningów odnotowały utratę 3,5 kg w tym 9% tkanki tłuszczowej, a także 6,5 cm w talii i 2 cm w ramionach.

– O 2,3 cm zmniejszył się obwód brzucha mężczyzn przy jednoczesnej rozbudowie klatki piersiowej, mięśni nóg oraz ramion.

– Badani, którzy ukończyli 65 rok życia utracili średnio 6,8 % tkanki tłuszczowej z okolic brzucha pomimo tego, że ich treningi charakteryzowały się niską intensywnością.

 

Bibliografia:

1) BOECKH-BEHRENS, W.-U. / GRÜTZMACHER, N. / SEBELEFSKY, J., nieopublikowana rozprawa, Uniwersytet w Bayreuth, 2002
2) VATTER, J., Uniwersytet w Bayreuth, 2003; publikacja AVM Verlag, Monachium 2010

Badania dowiodły:

– Ponad 70% badanych potwierdziło poprawę wytrzymałości i sprawności.

– Wykazano, że szybkość skurczów mięśni wzrosła o 22%.

– Siła trudnych do wyćwiczenia głębokich mięśni tułowia wzrosła o 74%.

– Ponad 80% uczestników zauważyło poprawę sprawności.

– Potwierdzono, że już po 4 treningach siła maksymalna wzrosła o 17%.

– Dowiedziono, że już po 12 sesjach poziom wytrzymałości wzrósł o 108%.

– Odnotowano 30% wzrost mocy już po 4 tygodniach regularnych treningach.

Bibliografia:

1) BOECKH-BEHRENS, W.-U. / GRÜTZMACHER, N. / SEBELEFSKY, J., nieopublikowana rozprawa, Uniwersytet w Bayreuth, 2002
2) VATTER, J., Uniwersytet w Bayreuth, 2003; publikacja AVM Verlag, Monachium 2010

Badania przeprowadzone przez Uniwersytet w Bayreuth poświęcone treningowi EMS wykazało, że:

– 88% badanym udało się znacznie zmniejszyć ból pleców. Częstotliwość i długość bólu pleców zmniejszyły się aż o 80%.

– 40% badanych, tuż przed rozpoczęciem testów, cierpiało na ból pleców. Po 6-ciu tygodniach ćwiczeń na ból pleców skarżyło się tylko 9% uczestników.

– Chroniczne dolegliwości bólu pleców zniknęły zupełnie u 44% pacjentów.

– Ból pleców podczas wykonywania codziennych czynności zmalał o 30%.

 

Bibliografia:

1) Speicher, U. / Nowak, S. / Schmithüsen J. / Kleinöder, H. / Mester, J., Niemiecki Uniwersytet Sportowy w Kolonii 2008, opublikowano między innymi w „Medical Sports Network” 04/2007
2) KEMMLER, W. / BIRLAUF, A. / VON STENGEL, S., Uniwersytet w Erlangen- Norymberga 2009

a) Oszczędność czasu – trening trwa 20 minut i wykonuje się go tylko 1 raz w tygodniu.

b) Efektywność – podczas jednej sesji treningowej Twoje ciało otrzyma średnio 150 razy więcej skurczów mięśni, niż ma to miejsce w przypadku tradycyjnego treningu . Nie bez przypadku 20 minutowy trening EMS uważany jest obecnie za najbardziej efektywną formę treningu na świecie.

c) Bezpieczeństwo – trening EMS jest całkowicie bezpieczny ponieważ oddziałowuje bezpośrednio na układ mięśniowy, bez obciążania stawów i układu nerwowego.

d) Redukcja tkanki tłuszczowej -trening EMS poprzez oddziaływanie holistycznie na całe ciało nie tylko spala mnóstwo kalorii, ale i stymuluje do pracy wszystkie kluczowe grupy mięśniowe dzięki czemu przyczynia się do poprawy kompozycji ciała i redukcji tkanki tłuszczowej.

e) Poprawa kondycji, siły i wytrzymałości – trening EMS angażuje do pracy całe ciało, przez co w krótkim czasie pozytywnie wpływa na wzrost wydolności i siły mięśniowej.

f) Złagodzenie lub pozbycie się bólu pleców – trening EMS skutecznie wzmacnia mięśnie głębokie, które osłabione są jedną z najczęstszych przyczyn bólu pleców.

g) Działanie – efekty treningu EMS potwierdzone są niezależnymi badanami naukowymi.

h) Komfortowa atmosfera: Trening przeprowadzony jest w kameralnym studiu treningowym. Na sali jesteś tylko Ty i Twój trener personalny, który czuwa nad prawidłowym, skutecznym i bezpiecznym przebiegiem treningu.

i) Sprzęt – trening przeprowadzony jest na sprzęcie Miha Bodytec, który jest światowym liderem branży treningów EMS na świecie co gwarantuje bezpieczeństwo oraz wysoką jakoś usługi. Na co dzień ze sprzętu Miha Bodytec korzystają min. piłkarze Bayernu Monachium i PSG.

EMS to metoda która od dawna z powodzeniem stosowana jest zarówno w wyczynowym sporcie jak i fizjoterapii. Od pond dekady szturmem zdobywa branże fitness umożliwiając skuteczną poprawę sylwetki w maksymalnie krótkim czasie bez ryzyka obciążenia stawów czy kręgosłupa.

Całkowite bezpieczeństwo oraz skuteczność metody sprawiło, że z EMS od wielu lat korzysta NASA, amerykańska armia, wybitni sportowcy (Usian Bolt, David Haye, bracia Kliczko, zawodnicy Realu Madryt, PSG, Bayernu Monachium i wielu innych) oraz gwiazdy modelingu i show biznesu które zawsze muszą być w formie.

Od kilku lat EMS robi również furore w Polsce i cieszy się sporym powodzeniem wśród ludzi, którym zależy na zdrowiu i pięknej sylwetce bez konieczności spędzania kilku godzin w tygodniu na siłowni.

Trening EMS to przedewszystkim idealna alternatywa dla osób, które nie mają czasu na spędzanie po kilka godzin w tygodniu na siłowni, a którym zależy na zdrowiu i pięknej sylwetce. EMS polecany jest zarówno osobą niewysportowanym, uprawiającym sport rekreacyjnie jak i profesjonalnym sportowcą na najwyższym szczeblu.

Jeśli:

– nie masz czasu na długotrwałe treningi
– chcesz poprawić kondycję oraz wygląd swojej sylwetki
– stan Twojego zdrowia nie pozwala Ci na trening siłowy z dużym obciążeniem
– zależy Ci na szybkim powrocie do sprawności po kontuzji
– zależy Ci na szybkich efektach

… to trening EMS jest dla CIEBIE!!

Strój do treningu EMS składa się z wygodnej, nie krępującej ruchów kamizelki, pasa na pośladki oraz opasek na uda i ramiona w którch wbudowane są specjalne elektrody służące do stymulacji wszystkich grup mięśniowych. Dzięki najnowszej techmologi mamy możliwość stymulacji blisko 500 w tym samym czasie. Każdy element stroju wyprodukowany jest z najlepszej jakości komponentów, które spełniają najbardziej rygorystyczne normy bezpieczeństwa.

Trening EMS jest całkowicie bezpieczny. Impulsy generowane podczas treningu są całkowicie bezpieczne, ponieważ ich parametry są identyczne jak impulsy generowane przez nasz mózg. Ponadto trening EMS nie obciąża stawów oraz kręgosłupa, ponieważ nie wykorzystuje się podczas niego obciążeń zewnętrznych co sprawia, że jest to idealna alternatywa również dla osób których stan zdrowia nie pozwala na swobody trening siłowy z wykorzystaniem „wolnych” ciężarów.

Przeciwskazaniami do treningu EMS są wady serca, posiadanie rozrusznika serca, ciąża, cukrzyca, choroby nowotworowe, choroby neurologiczne, alergie skórne oraz wysoka gorączka.

Zdecydowanie nie. Lepszym stwierdzeniem będzie stwierdzenie, że jest to trening dla osób zabieganych, które chcą zadbać o swoje zdrowie, kondycję i sylwetkę, a jednocześnie tryb życia i natłok obowiązków nie pozwala im na spędzenie kilku godzin w tygodniu na siłowni.